Katedra Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej

Wydarzenia

spotkanie naukowe "Jak pracować z podręcznikiem transnarodowym?"

W dniu 21.II. 2019r. odbyło się spotkanie naukowe dotyczące pracy z podręcznikiem transnarodowym. Spotkanie było połączone z prezentacją podręcznika "Europa. Nasza historia" powstałego w ramach projektu polsko - niemieckiego. O pracy nad podręcznikiem opowiadał Pan Andrzej Dusiewicz (redaktor koordynator). Wśród zaproszonych gości reperezentujących polskiego wydawcę podręcznika- Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne- znalazł się również Pan Robert Gucman (redaktor merytoryczny podręcznika). Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią.

Konferencja naukowo - szkoleniowa "Przemoc w rodzinie. Przeciwdziałanie - Pomoc - Bezpieczeństwo"

Zakład Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy

oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sicienku zapraszają na

Konferencję naukowo- szkoleniową "Przemoc w rodzinie. Przeciwdziałanie - Pomoc - Bezpieczeństwo". 

Konferencja odbędzie się 15.XI.2018r. w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazmierza Wielkiego w Bydgoszczy (ul.Mikołaja Kopernika 1). Oprócz części plenarnej zaplanowane są także warsztaty, na które obowiązuje elektroniczna rejestracja do 13.XI.2018r. Program konferencji, formularz zgłoszeniowy oraz informacje o warsztatach można pobrać ze strony.

Zapraszamy do uczestnictwa!

 Zapraszamy także do zapoznania się z fotogalerią ilustrującą przebieg konferencji.

Konferencja "Drogi i bezdroża zaangażowania publicznego. Ksiądz Józef Tischner - etyk w świecie polityki.

W dniu 18.10.18r. w Chojnicach odbyła się konferencja naukowa organizowana przez Urząd Miasta Chojnice oraz Zakład Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej UKW. Konferencja odbywała się w ramach Chojnickich Dni Tischnerowskich.

Nasz zakład reprezentowali:

dr hab. Piotr Kostyło, prof. UKW z wystąpieniem: "Józefa Tischnera religijna wizja nowoczesnego społeczeństwa"

dr Magdalena Wędzińska z wystąpieniem: "Współcześni <<ludzie z kryjówek>>. Brak zaangażowania społecznego w świetle koncepcji księdza Józefa Tischnera"

dr Elżbieta Okońska z wystąpieniem: "Głośne milczenie - co nam mówi ksiądz Tischner o dialogu w Kościele"

dr Kazimierz Czerwiński z wystąpieniem: "Deficyty obywatelskości a Tischnerowska samowiedza etyczna".

oraz współpracujący z naszym zakładem, współorganizator konferencji dr Przemysław Zientkowski z wystąpieniem: " Teologia polityczna Józefa Tischnera".

Przedstawiciele naszego zakładu brali również udział w zaplanowanych na 17.10.18r. wydarzeniach związanych z obchodami Dni Tischnerowskich m.in. w spotkaniu z Wojciechem Bonowiczem. 

Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią.

Pobyt w ramach programu Erasmus + na Uniwersytecie w Trnavie

Członkowie Zakładu Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej: dr hab. Piotr Kostyło, prof. UKW oraz dr Magdalena Wędzińska w dniach 24-28.09.2018 r. gościli w ramach programu Erasmus + w Trnavie na Słowacji.Dzięki gościnności Pani prof. Blanki Kudlacovej na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu w Trnavie prowadzili oni wykłady dla studentów pedagogiki oraz uczestniczyli w semiarium poświęconym prezentacji książki  Andreja Rayskiego i Marka Wiesengangera "Pomoc druhemu". Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

I Uczniowska Konferencja Naukowa "Nowa kultura - Historia - Patriotyzm"

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z publikacją będącą pokłosiem I Uczniowskiej Konferencji Naukowej "Nowa kultura - Historia - Patriotyzm", która odbyła się 23 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie. Inicjatorem przedsięwzięcia oraz redaktorem pracy jest mgr Łukasz Cieślakowski, przygotowujący dysertację doktorską pod kierunkiem dra hab. Piotra Kostyło, prof. UKW.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jej celem była popularyzacja historii regionalnej i patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Pomysłodawcy gratulujemy sukcesu, a odwiedzających stronę zapraszamy do lekury!

konferencja naukowa: "Drogi i bezdroża zaangażowania publicznego. Ksiądz Józef Tischner - etyk w świecie polityki"

Zakład Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej oraz Miasto Chojnice zapraszają na II Międzynarodową Konfernecję Naukową poświęconą myśli księdza prof. Józefa Tischnera. Konferencja odbędzie się pod  partronatem Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dra hab. Jaceka Woźnego oraz Burmistrz Miasta Chojnice dra Arseniusza Finstera.

Zapraszamy do zapoznania się z informacją dotyczącą zaplanowanej na 18 października 2018 r. konferencji naukowej zatytułowanej "Drogi i bezdroża zaangażowania publicznego. Ksiądz Józef Tischner - etyk w świecie polityki". 

Poniżej znajdą Państwo komunikat dotyczący konferencji oraz formularz zgłoszeniowy.

Promocja doktorska dr Magdaleny Wędzińskiej

W dniu 20.06.2018 r. miała miejsce promocja doktorska Magdaleny Wędzińskiej. Uzyskała ona tytuł dra w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, na podstawie rozprawy doktorskiej "Wartości preferowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych a ich postawy wobec osób z niepełnosprawnością ruchową". Praca została obroniona z wyróżnieniem 1.07.2017 r. Promotorem pracy był dr hab. Piotr Kostyło, prof. UKW zaś promotorem pomocniczym dr Wioletta Junik. Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią.

Poznańska konferencja naukowa Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

W dniach 4-5 czerwca 2018 r. odbywała się konferencja naukowa organizowana przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne. Konferencja była zatytułowana Pedagogika i dialog. Ku zaufaniu i wspólnotowości. Nasz Zakład reprezentowali dr hab. Piotr Kostyło, prof. UKW (wiceprzewodniczący zarządu głównego PTP) z wystąpieniem w sesji plenarnej "Emile Durkheim i tęskonta za wspólnotowością" oraz dr Kazimierz Czerwiński z wystąpieniem zatytułowanym "Kultura obywatelska w ponowoczesności. Wybrane konteksty edukacyjne". Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego w sytuacji zagrożenia

W dniach 10-11 maja 2018 r. miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Strategie Bezpieczeństwa Narodowego w sytuacji zagrożenia - implikacje praktycze do współpracy samorządów, społeczeństwa, służb mundurowych. W konferencji czynny udział wzięli przedstawiciele Zakładu Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej UKW:

Spotkanie z Janem Kumą

26 kwietnia 2018 r. miało miejsce spotkanie z Panem Janem Kumą, żołnierzem AK. Studenci oraz młodzież licealna mieli okazję wysłuchać opowieści uczestnika akcji Most III, polegającej na przerzucie części niemieckiej rakiety V-2 do Londynu.

 

Seminarium Naukowo-Szkoleniowe Wizerunek Policji w opinii młodzieży

16 kwietnia 2018 r. odbyło się seminarium naukowo-szkoleniowe poświęcone Wizerunkowi Policji w opinii młodzieży, którego organizatorem był Zakład Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej UKW oraz Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

24 marca 2018 r. Studenci Pedagogiki o specjalności: Edukacja Obywatelska i Bezpieczeństwo Publiczne dzięki gościnności dra Marka Szymaniaka zwiedzali Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.