Katedra Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej

Wydarzenia

odznaczenia i nagrody pracowników Katedry Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej

W nowy rok akademicki wkraczamy pełni energii i gotowi na nowe naukowe wyzwania. Tym samy niezmiernie miło nam poinformować o sukcesach naszego zesopłu.

W dniu 4.X.2022r. prof. dr hab. Piotr Kostyło został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Prof. dr hab. Piotr Kostyło otrzymał także medal Scientifica Progressio Chojniciana za wkład w rozwój naukowy miasta Chojnice.

Dr Magdalena Wędzińska otrzymała Nagrodę Indywidualną III Stopnia JM Rektora UKW za osiągnięcia naukowe w 2021 roku.

nominacja profesorska Piotra Kostyło

W dniu 30. III. 2022 r. dr hab. Piotr Kostyło otrzymał nominację profesorską. Serdecznie gratulujemy!
Zachęcamy do zapoznania się z opisem kariery naukowej dra hab. Piotra Kostyło:

nowa książka dr Magdaleny Wędzińskiej

Ukazała się nowa publikacja autrstwa dr Magdaleny Wędzińskiej. Praca zatytułowana: " Nie takie samo rodzicielstwo. Jakość życia rodziców dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym"  prezentuje rezultaty badań dedykowanych eksploracji zagadnienia jakości życia rodziców dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz jej związku z empatią. Rezultaty badań wskazują, że rodzice dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym mierzą się z wieloma trudnościami związanymi ze specyfiką roli, jaką pełnią – rodziców dziecka z niepełnosprawnością. Ich rodzicielstwo jest wyzwaniem nie tylko w aspekcie czynności opiekuńczo-wychowawczych wobec dziecka, ale także w aspekcie dobrostanu psychicznego.

Wizyta studentek ze Studenckiego Koła Naukowego Edukacji Obywatelskiej w Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej

W dniu 26.XI.2021 r. studentki modułu: Edukacja Obywatelska i Bezpieczeństwo Publiczne, a zarazem członkinie Studenckiego Koła Naukowego Edukacji Obywatelskiej wraz z Panią dr Magdaleną Wędzińską odwiedziły Fundację gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Wizyta ta była okazją do poznania niezwykłej postaci gen. Elżbiety Zawackiej i jej życia. Studentki miały także możliwość zwiedzania siedziby fundacji i zapoznania się z wystawą pamiątek dotyczących życia i działalności gen. Elżbiety Zawackiej.

Warsztaty dla uczniów SP w Szlachcie na temat mowy nienawiści

W dniu 26.X.21 dr Magdalena Wędzińska spotkała się uczniami klasy VII i VIII Zespołu Szkół Publicznych w Szlachcie na wirtualnych warsztatach. Uczniowie brali udział w prowadzonym przez Panią doktor warsztacie "Mowa nienawiści. Gdzie leżą granice wolności słowa?". Inicjatorką spotkania była absolwentka naszego modułu: Edukacja Obywatelska i bezpieczeństwo publiczne Pani Marta Krzemińska, która pełni funkcję pedagoga szkolnego w SP w Szlachcie.

Serdecznie dziękujęmy społeczności uczniowskiej i gronu pedagogicznemu za owocnie spędzony czas.

udział dr Magdaleny Wędzińskiej w konferencji NAUCZYCIEL WOBEC WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ

W dniu 21.X.21 r. dr Magdalena Wędzińska reprezentowała Katedrę Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej czynnie uczestnicząc w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
z cyklu
NAUCZYCIEL WOBEC WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ
pod hasłem
Nauczyciel wobec nowych technologii, mediów społecznościowych i zdalnego nauczania.

Pani dr wygłosiła wystąpienie na temat:Wzory i antywzory osobowe promowane przez youtuberów- wychowawcza szansa czy wyzwanie? Perspektywa adeptów do zawodu nauczyciela.

wręczenie dyplomu dra habilitowanego dla dr hab. Dariusza Zająca, prof. UKW

Podczas uroczystej inaugruacji roku akademickiego 2021/22 miało miejsce wręczenie dyplomu dra habilitowanego Dariuszowi Zającowi, prof. UKW. Od października br. dr hab. Dariusz Zając, prof. UKW pełni także obowiązki kierownika Katedry Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej.

Serdecznie gratulujemy!

udział dr Magdaleny Wędzińskiej w międzynarodowej konferencji VI. Special Treatment International Interdisciplinary Conference 30.04.2021

W dniu 30.IV.2021 odbyła się na Uniwersytecie w Debreczynie (Węgry) międzynarodowa konferencja: VI. Special Treatment International Interdisciplinary Conference  

naszą Katedrę reprezentowała dr Magdalena Wędzińska, która zaprezentowała wystąpienie na temat:

"Shaping youth attitudes towards people with physical disabilities".

spotkanie naukowe poświęcone tłumaczeniu pracy Emile'a Durkheima "Wychowanie i socjologia"

W dniu 26.03.21 r. odbyło się spotkanie naukowe naszej katedry. W jego trakcie dr hab. Piotr Kostyło, prof. UKW zaprezentował najważniejsze kwestie związane z właśnie przetłumaczoną na język polski i oczekującą na publikację w serii Biblioteka Myśli Pedagogicznej pracą Emile'a Durkheima "Wychowanie i socjologia".

Podczas spotkania były poruszane wątki związane z kontekstem współczesnej filozofii francuskiej, koncepcją pedagogiki jako nauki, pedagogicznymi propozycjami Emile'a Durkheima z dzisiejszej perspektywy.

publikacja tekstu Pro-family policy as an instrument of building the welfare state

 Ukazała się w Niemczech, w Wydawnictwie Barbary Budrich książka pt. "Social Glocalisation and Education: Social Work, Health Sciences, and Practical Theology Perspectives on Change", pod red. Hansa Hobelsbergera. Link poniżej.

https://www.jstor.org/stable/j.ctv1bvnf0h

Książka jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas międzynarodowej konferencji poświęconej tytułowym zagadnieniom, która odbyła się w KOlonii, we wrześniu 2019 r.

W pracy opublikowany został tekst autorstwa Piotra Kostyło i Ilony Błaszczyk pt. Pro-family policy as an instrument of building the welfare statePro-family policy as an instrument of building the welfare state.

I zebranie naukowe Katedry w roku akademickim 2020/21

W dniu 20.X.20 r. odbyło się pierwsze nowym roku akademickim zebranie naukowe Katedry Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej. Po raz pierwszy spotkanie odbyło się w formie zdalnej.

Podczas spotkania dr Magdalena Wędzińska zaprezentowała wystąpienie nt. "Wykorzystania ogólnego modelu agresji (GAM) do badań nad cyberbullyingiem wśród młodzieży". W toku prezentacji prelegentka wyjaśniła czym jest cyberbullying, jakie formy może przybierać to zjawisko oraz jaka jest jego skala i skutki. Co więcej, w toku wystąpienia scharakteryzowany został ogólny model agresji i możliwości jego zastosowania w badaniach nad cyberbullyingiem.

Ostatnią część spotkania stanowiła dyskusja nad zaprezentowanymi treściami oraz koncepcją projektu badawczego dr Magdaleny Wędzińskiej.