Żywa lekcja edukacji obywatelskiej
Studenci I roku pedagogiki MU o specjalności: edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne wraz z opiekunem - dr Elżbietą Okońską, uczestniczyli dnia 6 kwietnia 2016 roku w konferencji pt. Zrozumieć inność…
Konferencja miała miejsce w Łochowie i była współorganizowana między innymi przez Fundację Laboratorium Bezpieczeństwa oraz Zespół Szkół im Jana Pawła II w Łochowie. Wydarzenie miało dwie odsłony:
- przedpołudniową dla młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów;
- popołudniową dla wszystkich zainteresowanych problematyką „zagrożeń terrorystycznych nękających Europę i konfrontacji mieszkańców Europy z olbrzymią falą uchodźców, których dzielą znaczne różnice w tradycjach, religii, kulturze, dobrobycie i filozofii życia” (źródło: Nasze Białe Błota - Lokalny Serwis Informacyjny).
Gośćmi specjalnymi spotkania byli:
- Michał Stasiński, poseł na Sejm RP VIII kadencji;
- Tomasz Marcysiak, doktor nauk społecznych, reprezentant Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, naukowiec i wykładowca Wydziału Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy.
Poseł Michał Stasiński zainteresował słuchaczy ciekawymi spostrzeżeniami z życia i warsztatu pracy posła. Młodzież szkolna i studenci dowiedzieli się o tym, jak wyglądają posiedzenia sejmu a także, w jakich komisjach, podkomisjach i zespołach parlamentarnych działa poseł Stasiński. Oprócz pracy na sali sejmowej i w komisjach, parlamentarzyści nierzadko zapraszani są do wystąpień w radiu lub telewizji, dlatego też praca posłów jest często całodniowa. Poseł Stasiński podkreślił także istotną rolę uczenia się wystąpień przed publicznością od najmłodszych lat.
Z kolei dr Tomasz Marcysiak przekonywał, że ludzie z całego świata nie różnią się, jeśli chodzi o podstawowe potrzeby. Ponadto dążą do podobnych celów. Nierówności społeczne tworzą tak zwane dobra rzadkie. Blisko 160 tys. ludzi dziennie migruje ze swoich domów, zwłaszcza przed wojną i głodem. Zdaniem doktora, uogólniając, uchodźcy to ludzie bez domu i możliwości powrotu do swojego domu, zaś imigranci mogą wrócić do swojego miejsca zamieszkania.
Wywiad z dr Elżbietą Okońską na temat konferencji dostępny TUTAJ.