Katedra Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej
Do studentów Edukacji obywatelskiej i bezpieczeństwa publicznego

Do studentów Edukacji obywatelskiej i bezpieczeństwa publicznego

Szanowni Studenci!

Dziękujemy, że wybraliście na studiach magisterskich uzupełniających, w ramach Pedagogiki, specjalność Edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne. Specjalność ta będzie prowadzona zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Jesteśmy przekonani, że studia na naszej specjalności będą dla Was wszystkich wielką przygodą intelektualną, poszerzającą Wasze horyzonty, a także rzetelną praktyką w nabywaniu koniecznych umiejętności, ułatwiających znalezienie ciekawej i gratyfikującej pracy w przyszłości. Po naszej specjalności otwierają się przed Wami zróżnicowane możliwości zatrudnienia. Dołożymy wszelkich starań, abyście mogli z jak największą liczbą tych możliwości zapoznać się w trakcie praktyk zawodowych.

Zajęcia będą prowadzili z Wami doświadczeni i kompetentni nauczyciele akademiccy, przede wszystkim z Zakładu Filozofii Edukacji i Metodologii Badań, ale także z innych jednostek Uniwersytetu. Spotkacie się m.in. z dr Elżbietą Okońską, specjalistką z zakresu dialogu społecznego; dr Heleną Ostrowicką, autorką wielu publikacji o miejscu młodzieży w społeczeństwie obywatelskim; dr Witoldem Brzezińskim, znawcą historycznych źródeł współczesnych problemów bezpieczeństwa; dr Kazimierzem Czerwińskim, łączącym w swoich badaniach problematykę demokracji i bezpieczeństwa; wreszcie z profesorem nadzwyczajnym Piotrem Kostyło, kierownikiem Zakładu Filozofii Edukacji i Metodologii Badań, analizującym pojęcia obywatelskości i bezpieczeństwa od strony filozoficznej, etycznej i prawnej. Odrębną grupą Waszych wykładowców będą praktycy, realizujący na co dzień zadania z zakresu działalności samorządowej i pozarządowej, ratownictwa medycznego, wojskowości, pracy dochodzeniowej i innej.

W sprawach związanych ze studiami możecie kontaktować się przede wszystkim z dr Elżbietą Okońską, która jest odpowiedzialna za bieżące funkcjonowanie specjalności. Jeżeli będziecie tego potrzebowali, to nie wahajcie się zwracać do kogokolwiek z naszego zespołu. Jesteśmy otwarci na uwagi krytyczne i zależy nam na sugestiach, jak udoskonalać realizację zajęć na specjalności. Stoimy na stanowisku, że dialog ze studentami jest jedną z kluczowych wartości Uniwersytetu.

Sytuacja społeczna wokół nas, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i szerszym – państwowym, europejskim i globalnym w wyraźny sposób wskazuje na wzrastająca rangę kwestii bezpieczeństwa. Rozmaite zagrożenia, począwszy od militarnych, a skończywszy na kulturowych, związanych np. z brakiem poczucia bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością, starszych lub wykluczonych, towarzyszą nam nieustannie i jesteśmy coraz bardziej ich świadomi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów niwelowania tych zagrożeń jest promowanie obywatelskości jako kompetencji społecznej pozwalającej podejmować i rozwiązywać problem braku bezpieczeństwa.

Życzymy Wam wszystkim udanego wejścia w studia i wielu sukcesów w trakcie ich trwania!

Dr hab. Piotr Kostyło, prof. UKW
w imieniu Zakładu Filozofii Edukacji i Metodologii Badań