III spotkanie naukowe Zakładu
24 listopada 2015 roku miało miejsce trzecie naukowe spotkanie Zakładu.
Podczas spotkania dr Helena Ostrowicka zaprezentowała teoretyczne i metodologiczne założenia oraz pierwsze wyniki projektu badawczego pt. Urządzanie uniwersytetu - dyskursywny obraz współczesnej reformy szkolnictwa wyższego w Polsce.
Projekt badawczy uzyskał finansowanie w konkursie SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki (grant nr 2014/14/E/HS6/00671 na lata 2015-2019, kwota dofinansowania 600.455zł). W ramach realizacji projektu od kwietnia br. dr Ostrowicka kieruje zespołem badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe (pedagogikę, językoznawstwo, historię i filozofię). W badaniach uczestniczą pracownicy Zakładu (dr Elżbieta Okońska, dr Justyna Spychalska-Stasiak, dr Łukasz Stankiewicz) i innych ośrodków uniwersyteckich. Podstawowym celem projektu jest rekonstrukcja urządzania uniwersytetu na podstawie analizy dyskursu o współczesnej reformie szkolnictwa wyższego w Polsce. Obiektem analizy uczyniono teksty opublikowane w latach 2011-2014 w trzech kontekstach instytucjonalnych - w kontekście nauki, rządu i mediów. Projekt ma charakter interdyscyplinarny; łączy teorie dyskursu, wiedzy i władzy z analizą zmian zarówno w edukacji akademickiej, jak i w samej idei uniwersytetu. Tytułowa kategoria „urządzania” („gouvernementalité” tłumaczone również jako „rządomyślność”) odsyła do idei francuskiego filozofa, Michela Foucaulta. W tym aspekcie projekt jest kontynuacją zainteresowań naukowych dr Ostrowickiej.
Spotkanie zaowocowało ożywioną dyskusją na temat złożoności dyskursu prasowego o reformie szkolnictwa wyższego w Polsce i uwarunkowań współczesnych zmian w uniwersytecie.